Święta, Święta ….
przez Jowita · Opublikowane · Zaktualizowane
Tradycja wręczania prezentów świątecznych – skąd się wywodzi?
W większości krajów świata w Boże Narodzenie kultywowany jest zwyczaj wzajemnego obdarowywania się prezentami. W Polsce dzień ten jest poprzedzony Wigilią, w którą pod pięknie przystrojoną choinką składane są świąteczne prezenty…
Prawdopodobnie pierwszymi wręczonymi dziecku prezentami było złoto, kadzidło i mirra, które Trzej Królowie podarowali 2000 lat temu narodzonemu w stajence dziecku ubogiego cieśli i jego żony.
Prawdopodobnie pierwszymi wręczonymi dziecku prezentami było złoto, kadzidło i mirra, które Trzej Królowie podarowali 2000 lat temu narodzonemu w stajence dziecku ubogiego cieśli i jego żony.
Tradycja wręczania świątecznych prezentów – jak to wygląda na świecie?
W święta Bożego Narodzenia na całym świecie rodziny i przyjaciele rozdają sobie prezenty. Większość dzieci wierzy, że przynosi je święty Mikołaj. W niektórych częściach Niemiec dzieci wierzą, że podarowuje je im Jezus Chrystus, a maluchy w Hiszpanii wierzą, że są to Mędrcy.
W Rosji postać rozdającą dzieciom prezenty nazywa się Dziadkiem Mrozem, ze względu na jego podobieństwo do bajkowej postaci nazywanej Moroz Krasnyj Nos. Zgodnie z tradycją, rozdaje on prezenty wraz ze Śnieżynką. Z kolei w niektórych częściach Włoch dzieci wierzą, że prezenty przynosi im starsza pani o imieniu Befana.
Odzwierciedla to ukraińską legendę o biednej wdowie, która nie miała dość pieniędzy, aby udekorować swoje drzewo, ale kiedy jej dzieci obudziły się w Boże Narodzenie, drzewo pokryte było wstęgami, które lśniły złotem i srebrem w świetle poranka.
W Finlandii rodziny ozdabiają choinkę geometrycznymi ozdobami wykonanymi ze słomy. Zwyczajem jest również korzystanie z sauny w Wigilię Bożego Narodzenia, przed wizytą Świętego Mikołaja. Zgodnie ze starożytnym zwyczajem, rytuał ten oczyszcza ciało i umysł.
Jamajczycy świętują Boże Narodzenie paradami i tańcami Junkanoo, opartymi na tańcu afrykańskim. Początki festiwalu, który odbywa się w drugi dzień świąt, dzień po Bożym Narodzeniu, sięgają XVI wieku.
Dzieci w Japonii otrzymują prezenty świąteczne w noc Bożego Narodzenia. Tradycyjnym świątecznym posiłkiem w Japonii jest smażony kurczak.
Dzieci z Ekwadoru i Kolumbii piszą listy do Dzieciątka Jezus, w których opisują mu, czy były grzeczne i jakie chciałyby dostać prezenty.
Brazylijskie dzieci umieszczają skarpetki w pobliżu okna, aby mógł je znaleźć Papai Noel, który często nosi czerwony jedwabny strój. Brazylijczycy uwielbiają tradycję Secret Santa lub Amigo Secreto. Przez cały miesiąc przyjaciele otrzymują od siebie drobne upominki, używając fałszywego imienia i ujawniając swoją tożsamość dopiero w Boże Narodzenie.
Obchody świąt Bożego Narodzenia na całym świecie często obejmują jakąś formę działalności charytatywnej. Na Ukrainie tradycyjnie zawieszane są na drzewie ozdoby w kształcie pajęczyny.
Gdzie się je zostawia?
W większości krajów upominki są pozostawiane w butach wystawianych przez dzieci. We Włoszech, w Wielkiej Brytanii i w USA są pozostawiane w skarpetach z imionami członków rodziny, które często wiszą przy kominku. W wielu krajach prezenty dla przyjaciół i rodziny są zostawiane pod choinką. W Japonii prezenty kładzione są na poduszce.
Kiedy się je przynosi?
Najwcześniej prezenty zostają otwarte w Wigilię Świętego Mikołaja, czyli 5 grudnia w Holandii. W Dzień Świętego Mikołaja (6 grudnia, Mikołajki) dzieci w Belgii, Niemczech, Czechach, Polsce i niektórych innych krajach europejskich, otwierają pierwsze świąteczne prezenty, a następnie po raz kolejny otrzymują je w Wigilię.
Dzieci w Wielkiej Brytanii, USA i wielu innych krajach, takich jak np. Japonia, otwierają prezenty nie w Wigilię, tylko w Boże Narodzenie, 25 grudnia rano, w otoczeniu całej rodziny.
Najpóźniej prezenty otrzymują dzieci w krajach katolickich, takich jak Hiszpania i Meksyk. Tam maluchy muszą poczekać na świąteczne podarunki aż do 6 stycznia, czyli do Święta Trzech Króli. W Wigilię i Boże Narodzenie nie znajdują żadnych podarunków pod choinką.
Jak to się odbywa?
Jednym z popularnych sposobów wręczania prezentów w grupach, takich jak np. klasy szkolne i miejsca pracy, jest „Tajny Mikołaj”. Na czym to dokładnie polega? Każda osoba losuje imię innej osoby ze swojej grupy a następnie kupuje jej prezent. Kiedy prezenty są rozdawane (często na przyjęciu bożonarodzeniowym lub np. Wigilii firmowej), każda osoba otrzymuje prezent, ale nie ma pojęcia, kto tak
naprawdę jej go podarował. Na gruncie rodzinnym odbywa się to w nieco inny sposób. Tu zazwyczaj prezenty są podpisywane i leżą w Wigilię pod choinką. Kiedy już przychodzi moment ich wręczania, który ma miejsce tuż po wigilijnej kolacji, jedna osoba osobiście wręcza dany prezent drugiej osobie i składa jej świąteczne życzenia.
Nie zapominajmy, że istnieje wiele innych sposobów obchodzenia świąt, które nie wymagają wręczania prezentów. Wspólne spędzanie czasu, dekorowanie choinki, pieczenie pierniczków, śpiewanie kolęd i oglądanie świątecznych filmów, to wspaniałe sposoby, aby wprowadzić siebie i swoją rodzinę w cudowną świąteczną atmosferę.
A jak to jest u Was z obchodzeniem świąt i wręczaniem świątecznych prezentów?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Amazing!!! I like this website so much it’s really awesome.I have also gone through your other posts
too and they are also very much appreciate able and I’m just waiting for your next update to come as
I like all your posts.