Metoda pedagogiczna Marii Montessori
Istnieją dziesiątki teorii dotyczących wychowywania, oraz edukacji dzieci. Za każdą z nich stoją pewne argumenty i ciężko wybrać jedyną słuszną – dlatego rodzice często szukają informacji na temat wielu z nich. Dziś chcemy przybliżyć Wam Metodę Montessori.
Dr Maria Montessori
Jako jedna z pierwszych kobiet pracujących we Włoszech w zawodzie lekarza, Maria Montessori sama była ewenementem. Dzieci były jej pasją – zarówno z naukowego, jak i pedagogicznego punktu widzenia. Poświęciła całe życie, by je poznawać – ich naturę, oraz psychikę. Tym sposobem wykreowała nową metodę wychowawczą, która od jej nazwiska nazywana jest Metodą Montessori.
Na czym polega ta metoda?
Głównym założeniem jest idea, że nauczanie nie powinno polegać na wpajaniu wiedzy. Należy zamiast tego zadbać, by dziecko nie zatracało własnych zainteresowań i predyspozycji. Dzieci wychowywane metodą Montessori mają swobodę w wyborze aktywności i zajęć. Kluczowym jest, by otoczenie było przystosowane do dziecka i jego możliwości. Wszystkie materiały i rekwizyty powinny być umieszczone tak, by dziecko mogło sięgnąć po nie bez pomocy opiekuna. Tym sposobem uczy się samodzielności i wybiera aktywności, które oprócz oczywistej funkcji rozwojowej, sprawiają mu przyjemność. W tym modelu wychowania opiekun lub nauczyciel zapewniają dziecku materiały i zajęcia, ale niczego nie narzucają i wyłącznie obserwują podopiecznych. Dzieci „pozostawione sobie” angażują się w interakcje społeczne, oraz poznają swoje umiejętności i pasje, co jest niesamowicie ważne w ich rozwoju.
Jak wprowadzić metodę Montessori w swoim domu?
Przede wszystkim należy zadbać o to, by dziecko mogło być samodzielne. Aby to osiągnąć, trzeba zadbać, by wszystko w jego najbliższym otoczeniu było dla niego dostępne. Nie należy narzucać dziecku czasu i sposobu pracy. Pozwalając mu na organizowanie własnego czasu i aktywności, troszczymy się o to, by nauczyło się dokonywać wyborów i podejmować decyzje.
Wybierając zabawki dla swoich dzieci, zwróć szczególną uwagę na tablice sensoryczne. Są to pomoce, które często obfitują w wartość edukacyjną, ale ich udział w wychowaniu montessoriańskim również jest nieoceniony. Zabawki tego typu angażują dzieci do rozwijania zmysłów, a jednocześnie pobudzają ciekawość. W zależności od materiałów, dziecko może uczyć się geografii, matematyki, języków obcych, oraz wielu innych rzeczy.
Poznawaj swoje dziecko. Widząc szczególne zainteresowanie jakąś aktywnością, zapewniaj mu materiały pozwalające na dalsze rozwijanie umiejętności z nią związanych. Metoda Montessori zakłada, że pomiędzy 18 a 24 rokiem życia człowiek staje się specjalistą w jakiejś dziedzinie, lecz aby to się stało, już jako dziecko powinien on pracować nad swoją pasją.
Jakie zabawki wybrać?
Proponujemy ofertę producentów takich jak Masterkidz, oraz Viga Toys. Są to drewniane zabawki o ogromnych walorach edukacyjnych. Viga Toys słynie w Polsce ze wspaniałych tablic sensorycznych. Zabawki Masterkidz są stosunkowo nowe na polskim rynku, ale naścienne tablice interaktywne wzbudzają ogromne zainteresowanie.
2 komentarze
[…] Metoda Marii Montessori […]
[…] Masterkidz mogą być wykorzystywane do wielu celów. Jednym z nich jest edukacja Montessori. Ścianki STEM są doskonałe do tego celu, ponieważ pomagają rozwinąć kreatywność, uczyć […]